Leden 2010

The London Eye

25. ledna 2010 v 10:53 | Smiska |  Krása naší Zeměkoule
Londýnské oko, anglicky London Eye (oficiální označení British Airways London Eye, někdy také označováno Millennium Wheel, tedy Kolo tisíciletí) je největší vyhlídkové kolo na světě od roku 1999. Je vysoké 135 m a stojí na západním okraji Jubilee Gardens na jižním nábřeží řeky Temže v Londýnském obvodu Lambeth mezi Westminsterským a Hungerfordským mostem. Sousedí s County Hall a na druhém břehu Temže stojí Ministerstvo obrany ve Westminsteru.


Historie

Autory návrhu kola byli architekti David Marks, Jule Barfieldová, Malcolm Cook, Mark Sparrowhawk, Steven Chilton a Nic Bailey. Britové vytvořili hlavní otáčecí část, konstrukce vlastního kola vznikla v Holandsku, hřídel a náboj kola byla vyrobena v České republice, ložisko, na kterém se kolo otáčí, bylo vyrobeno v Německu, kabiny pro cestující vznikly ve Francii a lana jsou z Itálie.
Kolo nese 32 klimatizovaných kabinek pro cestující, uchycených na vnějším kruhu kola. Rychlost pohybu kabin je 0,26 m/s (asi 0,9 km/hod) takže jedna otáčka trvá asi 30 minut. Kolo běžně nezastavuje pro nástup cestujících, protože pohyb je natolik pomalý, že cestující jsou schopni pohodlně vystoupit a nastoupit. Výjimkou je samozřejmě zastavení pohybu pro nástup invalidních nebo starších cestujících. Londýnské oko není prvním podobným typem kola stojícím na tomto místě. Daleko menší kolo podobného typu stálo na konci 19. století naproti stanice Earls Court.
Londýnské oko bylo sestaveno po částech, které byly k místu montáže dopraveny na lodích po Temži a sestaveny na plovoucích pontonech. Poté, co bylo kolo sestaveno, bylo vyzvedáváno jeřáby do požadované polohy. Kolo bylo vztyčováno rychlostí 2 stupně za hodinu až do náklonu 65 stupňů, kde zůstalo postaveno asi týden, protože stavbaři museli provést přípravy pro druhou fázi vztyčování. Celková váha kola je 1 700 tun. Z českého pohledu může být zajínavé, že lité ocelové části, jako jsou hlavní hřídel, její závěsy a klouby konstrukce, byly vyrobeny českou firmou Škoda.
Kolo bylo slavnostně otevřeno 31. prosince 1999, ačkoli ještě nebylo z technických důvodů, až do května 2000, zpřístupněno pro veřejnost. Kolo je provozováno společností Tussauds Group, ale financuje je British Airways.
Londýnské oko se stalo výraznou dominantou města a velmi populární turistickou atrakcí. Nedávno bylo v anketě pořádané společností Pringels zvoleno nejlepší světovou turistickou atrakcí.


Současnost

Do července 2002 se kolem proletělo asi 8,5 miliónů cestujících a i vlivem tohoto úspěchu bylo původní povolení, jehož platnost byla 8 let, upravena Labethskou radnicí na povolení trvalé.
I když je Londýnské oko v současnosti uvedeno v Guinnessově knize rekordů jako nejvyšší vyhlídkové kolo na světě, dá se předpokládat, že bude brzy překonáno. Byl oznámen záměr stavby dvou vyšších kol v Los Angeles (170 m) a Šanghaji (200 m).
Vlastnictví kola je rozděleno mezi British Airways (33 %), Tussauds Group a jeho tvůrce.
Navzdory své popularitě je Londýnské oko finančně ztrátové. V polovině roku dosahovaly dluhy asi 25 miliónů liber. Většina z nich je dána úroky z nákladných půjček na jeho stavbu a poplatky ve výši 4 % z ceny vstupenek, které si účtuje společnost Tussaud za řízení provozu.
Cena jednotlivé vstupenky pro dospělého (2007)- 15 £ , cena pro dítě (2008)- 6,98 £


New Moon

23. ledna 2010 v 20:00 | Smiska |  Stmívání

Cam Gigandet

23. ledna 2010 v 19:56 | Smiska |  Životopisy
Povolání: Herec
Věk: 27
Datum narození: 16. 08. 1982
Místo narození: Tacoma, Washington, USA
Znamení: Lev aktuální horoskop »
Výška: 183 cm

Životopis

Tento americký herec se narodil 16. srpna roku 1982 v americkém Washingtonu. Proslavil se hlavně díky roli Kevina Volchoka ze seriálu The O.C.. Cam Gigandet dále hrál v seriálu The Young, The Restless, Jack a Bobby, filmu Mistaken a nově ve filmu Never Back Down kde hraje boxera a soupeří tam o dívky s jiným začínajícím boxerem (tento film má v Americe premiéru 14.3.2008 a do Evropy přijde jestli bude mít úspěch v americe).Takže zatím můžeme jen doufat a věřit. Cam Gigander miluje sport. A to hlavně basketball, fotbal a karate. Rád také kouká na dobré filmy.Letopisy Narnie - videa

17. ledna 2010 v 11:22 | Smiska |  Filmy

Velise podařené. Ty scény se mi moc líbí.

Pěkné uvedení filmu.