Říjen 2009

Halloween a já

29. října 2009 v 18:41 | Smiska |  Smiska
Ahoj tak se blíží dušičky a halloween.
Ponurá nálada a na hřbitovech plno svíček, však to znáte.
Večer kolem deváté jedete kolem hřbitova a vidíte plno světýlek. Vypadá to dost strašidelně ale tohle k tomu prostě patří a já to mám ráda. Tak si tyto svátky užite.

Jak vyřezat dýni

29. října 2009 v 18:13 | Smiska |  My, vy, oni...
Jak vyřezat strašidelnou dýni? Postup krok za krokem:
■Při vydlabávání dejte pozor, aby se slupka dýně příliš neztenčila, pak by nemusela být dostatečně pevná. Nejprve ostrou a velkou lžící vydlabejte z dýně dužinu. Otvor musí být dostatečně velký (asi jako 2/3 dýně), kvůli snadnému vydlabávání i pozdějšímu vkládání svíčky. Řez veďte jej kolem stonku dýně.
■Velké dýně také můžete jednoduše přeříznout na půl a vytvořit masku za každé poloviny tak, že řeznou plochou bude stát na zemi. Jak naložit s dužinou? Vyzkoušejte lahodné dýňové kompoty a džusy. Výtečné jsou ale i méně tradiční pokrmy z dýně, například slaný dýňový koláč či dýňové kari. Dobré nástroje, základ úspěchu
■Pro vlastní vyřezávání jsou nejlepší tenké a ostré, dobře nabroušené vykosťovací nože. ■Vyřezávání z dýní se věnují i lidé zapálení do tzv. carvingu, kdy ze zeleniny a ovoce vznikají přímo umělecká díla. Existují i speciální pilky a další nástroje pro jemnou práci. Pro vytvoření obličeje či jednoduché siluety pravděpodobně s dobrým nožem vystačíte. Maličká "pilka zlodějka" se však například pro vyřezání složitější siluety z velké dýně může hodit. Aby vyřezávaná část dýně nevypadla celá, nesmí být jednotlivé otvory příliš pospojované. Dýním můžete vtisknout nejrůznější obličeje, veselé i děsivé. Oblíbené jsou také siluety, například koček, netopýrů…ale vytvořit můžete cokoli, co vaše fantazie a tvořivost přinese. Siluety mohou být prázdné a tudíž svítící, ale ještě působivější jsou plné na prázdném poli kolem nich. Zde je však ještě důležitější dobrá rozvaha než u obličeje. Předkreslení obrázků a šablony
■Obličej či siluety si můžete rovnou nakreslit na dýni lihovým popisovačem či měkkou tužkou. ■Pro složitější vyřezávání si můžete vytvořit nejprve papírovou šablonu, a tu na dýni přenést. ■Lidé, kteří jsou zručnější u klávesnice počítače nežli papíru s tužkou, používají i různé programy pro kreslení a výsledný obrázek si vytisknou.
■Snadné je nalézt a použít vhodný obrázek, který již vytvořil někdo jiný. Šablony si můžete stahnout například na stránkách: http://www.celebrating-halloween.com a na řadě dalších. Stačí do vyhledávače obrázků zadat například "halloween cat", pokud si přejete siluetu kočky, nebo "halloween templates či patterns" pro vzory různé. Jak prodloužit životnost vyřezané dýně? Rychlé vysušování, ke kterému přispívá svíčka uvnitř, ubírá dýním na kráse hned druhý den. ■Pokud si je chcete uchovat déle, namočte je na několik hodin do vody.
■Další metodou je ihned po vydlabání a vyřezání potřít všechny řezné plochy vazelínou, která brání dehydrataci a dýni na chvilku "zakonzervuje" . Hodí se, pokud si dýně chcete připravit trochu v předstihu.Halloween

29. října 2009 v 18:02 | Smiska |  My, vy, oni...
Halloween -jako svátek-je velmi starý .Jeho historie sahá až ke Keltům .Tehdy se rok dělil na dvě období-období hojnosti a období zimy a hladu.Začátkem listopadu se Keltům zásoby úžili a nastávala pro ně špatná doba.Proto lidé první listopadoví den uctívali Boha Mrtvých -Anwinna .Lidé věřili ,že této noci se zjevují duše mrtvích a tak jim svítili na cestu lucernamivyrobených z dýní.Duchové se vracelidomů ,aby za pomoci svých příbuzných překročili hranici Země mrtvích .

Škola

17. října 2009 v 19:07 | Smiska |  My, vy, oni...
Škola už je v plném proudu. A my deváťáci se znažíme nahnat známky kvůli průměru.
Já teď přemýšlím na jakou školu. Mám už docela málo času ale snad si vyberu správně. Musím přemýšlet co po SŠ. No je toho hodně.
Mějte se krásně a zase někdy příště :D.